7 Mart 2014

Kolorektal Kanserden Nasıl KorunulurUzmanlar, "Kolorektal kanserin erken tarama ve tanı ile büyük ölçüde önlenebilir" olduğunu bildirmekle birlikte kolon sağlığını korumaya yardımcı olmak ve bağırsak kanserlerinden korunmak için aşağıdaki tavsiyelerde bulunmaktadırlar:

Kolorektal Kanser riskini azaltmak için önemli ipuçları;  1. Normal risk varsa 50 yaşından başlayarak düzenli kolorektal kanseri taramaları yapılmalıdır.
  2. Kişisel ve ailede kolorektal veya diğer kanser öyküsünün olması, ayrıca  inflamatuvar barsak hastalığı nedeni ile daha yüksek risk altında iseniz 50 yaşından önce taramaların yapılabilirliği açısından doktorunuza danışın.
  3. Her gün 25 ile 30 gram lifli yiyecekler tüketin - meyve, sebze, tam tahıllı ekmekler, fındık ve fasulye gibi.
  4. Düşük yağlı beslenin. Kolorektal kanser, doymuş yağ oranı yüksek olan beslenme tarzı ile ilişkilendirilmiştir.
  5. Yeşil yapraklı sebzeler gibi folat içeren gıdalar tüketin.
  6. Alkol ve sigarayı azaltın mümkünse bırakın. Alkol ve tütünün birlikte kullanımı kolorektal kanser ve diğer mide-bağırsak kanserlerinin gelişimi ile ilişkilidir.
  7. Haftada üç dört gün olmak üzere en az 20 dakika egzersiz yapın. Örneğin yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi ılımlı egzersiz kolerektal kanser riskini  azaltmaya yardımcı olabilir.
  8. Dışkıda kan görülmesi, barsak alışkanlıklarındaki değişiklik, aşırı ve hızlı kilo kaybı,  karın ağrısı ya da diğer gastrointestinal şikayetleriniz olduğunda mutlaka doktorunuza bildirin.
  9. Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obezite kolorektal kanser riskinin artmasında etkili olabilir.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lütfen Paylaşın